kalkulatory

kalkulatory

Dom możemy ogrzewać na wiele sposobów. Na rynku jest bardzo wiele rozwiązań. Niektóre rozwiązania są tańsze w eksploatacji lecz wymagają więcej czasu na obsługę inne systemy są droższe w eksploatacji lecz nie wymagają żadnej obsługi. Różne też są koszty samej instalacji od najdroższych w postaci gruntowych pomp ciepła do rozwiązań tańszych takich jak kotłów ekogroszkowych. Na przestrzeni kilku lat bez względu na rodzaj instalacji koszty ogrzewania stale rosną.

My bardzo często spotykamy się z opiniami wśród sprzedawców że ich technologia jest najtańsza, ci sprzedawcy niejednokrotnie celowo pomijają pewne znaczące fakty, tak aby ich produkt wydawał się najlepszym rozwiązaniem. Proszę nie zapominać o podstawowej sprawie a mianowicie że jeżeli Państwa dom np. przy temperaturze -10°C miał zapotrzebowanie na ciepło 50w/m² to to zapotrzebowanie nie zmieni się poprzez zmianę kotła np. peletowego czy gazowego. Inny piec nie zmieni zapotrzebowania państwa mieszkania na ciepło. Zapotrzebowanie na ciepło mogą zmienić takie czynniki jak:

  • Automatyzacja instalacji np. zastosowanie sterowników pogodowych sterujących zaworem trój lub czterodrzwiowym, termostaty grzejnikowe, termostaty pokojowe. Idea jest taka aby nie przegrzewać pomieszczeń.
  • Obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Wiążę się to niejednokrotnie ze zmniejszeniem komfortu. Zdarzało się że klienci przeszli np. z ekogroszku na gaz przez co koszty ogrzewania drastycznie wzrosły i trzeba było szukać oszczędności
  • Termomodernizacja, ocieplenie ścian , wymiana okien itd.

Krąży też wiele mitów odnośnie samych kotłów spełniających normy 5 klasy ekodesigne. Sprzedawcy zachwalają nowe rozwiązania oraz wysokie sprawności ich urządzeń i obiecują oszczędności w paliwie rzędu 20-30 % względem kotłów zasypowych. Sytuacja jest zupełnie inna i niejednokrotnie okazuje się że po sezonie użytkowania nowoczesnego kotła, klient spalił więcej paliwa niż w kotle zasypowym. Nie jest to oczywiście wina nowego kotła i na pewno gdyby stary kocioł pracował w takim samym systemie jak nowy to spalił by troszkę więcej paliwa. Sprawa dotyczy się tego że kocioł zasypowy przez jakiś czas w ciągu doby nie pracował i przez co nie spalał paliwa , natomiast nowy kocioł dostarczał energię w sposób ciągły pracował 24h/dobę. Poniżej przedstawiliśmy państwu kalkulatory na których można sprawdzić jaki mamy koszt wytworzenia 1 kw energii cieplnej.

Kalkulator kosztów 1 kwh Kotły na paliwa stałe

Paliwo 1

1

Paliwo 2

1

Paliwo 3

1

Kalkulator kosztów 1 kwh pompa ciepła

Kalkulator kosztów 1 kwh kotły na drewno

1